Jak získat návyk ke cvičení?
Často se mě ptáte, jak získat návyk ke cvičení a jak u cvičení vydržet, aby nezůstalo pouze u novoročních předsevzetí...
Vše je spojeno s tím, že se na pravidelnou péči o tělo v podobě cvičení díváme jako na zbytečnou dřinu, která nás zatěžuje, omezuje, zpočátku možná i bolí a způsobuje nám narušení a přehodnocení našeho času, atd.
Co se však stane, když se na pohyb a pravidelnou péči o tělo začneme dívat jako na něco, co nám přináší radost, při čem si odpočineme, získáme nový pohled na věc, nový příval tvořivé energie, odpočineme si od starostí běžných dní a ještě k tomu zaplavíme tělo pravidelnou dávkou endorfinů, rozproudíme krev v žilách, energii v životě, vykouzlíme sobě i jiným úsměv na tváři a začneme ve svém životě opět žít, nejen přežívat?
No, myslím, že s tímto přesvědčením se jde cvičit mnohem lépe, že?
- Jednoduše změňte své přesvědčení a začněte cvičit pro radost a nejen proto, že vám to fyzioterapeut nebo kdokoliv jiný řekl, nebo že jste si to dali jako novoroční předsevzetí;) Protože pokud je pro vás cvičení otravné, je jasné, že vás nebude bavit...
Vždy je to pouze o úhlu pohledu...
Necvičíme pouze proto, abychom si udrželi zdravé tělo, ale i proto, abychom si udrželi zdravého ducha. Dnešní doba, kdy neustále sedíme v práci i doma u počítačů, mobilů, tabletů, apod. výrazně omezuje pružnost našeho těla, zatěžuje náš pohybový aparát a často vede až k depresím vlivem své monotónnosti, nedostatku pohybu, přírodního světla i pobytu v přírodě. Tělo se stává ochablé, libido klesá, nálada je pod psa a představa cvičení jen uzavírá kruh vyčerpanosti a nedostatku energie. Přitom by stačilo tak málo.
- Vždy říkám, že by každý z nás měl cvičit tolik minut denně, kolik mu je let. Tedy ve 40 letech - 40 min. v 50 ti letech - 50 min. a tak dál. (Nebojte, můžete si tento čas rozplánovat třeba po 10ti minutách. Řadíme sem i rychlou svižnou chůzi.)
- Teď se určitě ozývá hlas "koumáků", kteří tvrdí, že v práci fyzicky dřou a doma tedy už nemusí cvičit... Ale to je omyl, přátelé. Cvičení totiž může být i relaxační, protahovací, dechové, mobilizační, harmonizační, atd. Cvičit prostě potřebuje každý.
Pokud už nějaký zdravotní problém máte, je to jednoduché. Bolest vás donutí udělat cokoliv, aby se vám ulevilo.
Pokud se však chcete o své tělo starat preventivně - to znamená v době, kdy se cítíte dobře, tak je velmi důležité se pro cvičení rozhodnout. Protože pokud je vaše rozhodnutí upřímné a opravdové, tak u něj vydržíte velice snadno.
Klidně si ho zapište do svého kalendáře - vytvoříte si tak na něj dostatek prostoru i času během hektického dne a vnesete tak do svého pohybu pravidelnost.
- Po každém cvičení si uvědomte, jak se cítíte ve svém těle teď a jak jste se ve svém těle cítili před tím, než jste si šli zacvičit.
- Co se ve vašem těle změnilo?
- Jak se změnily vaše emoce?
- Jak se například prohřáli vaše končetiny, které jindy míváte ledové? Atd.
Jak už jsem psala výše, při každém cvičení dochází po určitém čase tedy alespoň 20ti minutách k vyplavování endorfinů - hormonu štěstí. A tělo se začne jednoduše lépe a snadno vyživovat - prokrvovat - uzdravovat zevnitř. A my přece toužíme po zdravém těle. Protože jak říká přísloví: „Ve zdravém těle, zdravý duch."
Díky cvičení se začnete cítit ve svém těle skvěle a budete potom pocitu toužit.
A ta touha Vás povede k čemu?
No přece ke cvičení v radosti.
Cvičení a zdravému tělu i radosti z pohybu zdar. :)
Alena, Vaše fyzioterapeutka
PS: Pokud chcete ukázat cviky před spaním a po probuzení, které se dají cvičit i vleže na zádech v posteli, přijďte se inspirovat. Více informací o všem, co nabízím, najdete na mých stránkách. Třeba tady >>
Miluji lidské tělo, jeho obdivuhodnou schopnost regenerace i jeho vnímavost a propojenost s našimi pocity.
Prostřednictvím fyzioterapie, kineziologie a vedení sebe-rozvojových seminářů pomáhám lidem pochopit svá omezení, své nemoci, bolesti a žít tak šťastný a zdravý život." Toužíte se o mně dozvědět víc? Klikněte tady.>>