Proč je důležité cvičit pánevní dno, i když nemám zdravotní potíže?
U mě to byla před lety zvědavost a taky rodová predispozice, kterou jsem chtěla jednou provždy zastavit, abych ji dál nepředávala mým dětem. A tak se stalo.
Provedla jsem spoustu mužů i žen cvičením pánevního dna a divila se, že někomu hned pomůžu a jinému ne, i když respektuju individualitu daného člověka, jeho konstituci, téma mám výborně zpracované po vědomostní i rehabilitační, anatomické, funkční stránce apod.
Postupem času jsem zjistila, že to, jak se člověk cítí uvnitř,
ovlivňuje to, jak funguje nebo nefunguje jeho tělo.
Díky tomu jsem poznala, že
mohu lidi naučit, jak se spojit se svým pánevním dnem,
ale pokud se nespojí i se svými emocemi, nebo energií, bude jim to k ničemu.
V té době byla psychosomatika v plenkách, takže se tímto tématem, tedy - že emoce mají vliv na naše fyzické, emoční i energetické zdraví, moc lidí nezabývalo. Množství lidí, které však téma pánevního dna ovlivňovalo, bylo obrovské.
Nejen, že řada žen podstoupila operaci, ke které by třeba ani nedošlo, kdyby o těchto souvislostech věděly..., ale lidé se začali hroutit a nikdo jim nedokázal pomoct, přitom stačilo tak málo:
Spojit se nejen s pánevním dnem, ale taky bio-energetickým cvičením těla, které vede k uvolnění emocí nejen z pánve, ale celé naší bytosti.
Pánevní dno je totiž nejen kosterním a svalovým aparátem, plní také funkci "druhé bránice"... Při jeho pružnosti se nám nejen dobře dýchá, ale taky žije.
Tlumí nárazy, které se při chůzi přenáší z chodidel na kolena, kyčle a páteř. Díky tomu nám vše funguje, jak má. Je naším emočním barometrem, který ukazuje na to, zda žijeme svůj život a svou cestu, nebo se potácíme z místa na místo a nevíme si rady.
Když je pánevní dno zdravé, jsou klidné i naše nervy,
netrápí nás tolik emoční výkyvy a vše funguje tak, jak má.
Pomáhá ke zdraví našim močovým cestám, ale i střevům, protože pokud se hezky napřímíme, naše tělo pracuje správně a odlehčeně nejen navenek, ale i uvnitř. Skrze napřímení se také zbavíme nepříjemných tlaků v podbřišku, bolesti v tříslech, dobře pracuje střevní peristaltika, močový měchýř se vyprazdňuje tehdy, kdy má a ne, kdy něco těžkého zvedneme nebo když kýchneme, a bolavé kostrči se odlehčí. (Zde mimochodem hraje výraznou roli psychosomatika - tedy emoce v pánvi ukryté.)
Pokud vás bolí bedra, stačí se propojit s pánevním dnem skrze tři jednoduché pohyby, dýchat do pánve a bolest se v následujících dnech zmírní, až nakonec úplně vymizí.
Díky pružnému pánevnímu dnu, pozvedneme nejen dělohu, děložní stěny, upraví se úhly močové trubice, pochvy, tlustého střeva, které bránily volnému vyprazdňování, nebo ho uspíšily tak, že jste to nestihly na záchod...., nebo nedovolovaly ženám užít si milování s vyvrcholením uvolněné a v radosti... Navíc se díky aktivnímu pružnému pánevnímu dnu krásně zaoblí zadek, ten se pozvedne, a opět se uvolní napětí v kostrči.
Pokud se nadechneme do pánve, masírujeme tím vnitřní orgány, které se tetelí blahem. Pánevní dno komunikuje s bránicí, která se tak může hezky opřít a vzniká správný nitro-břišní tlak v dutině břišní.
Ženské orgány tak mají ideální podmínky pro svůj rozkvět, výživu, podporu, stejně jako střeva nás všech, která jsou díky tomu promasírována, lépe trávíme potravu, snadno a pravidelně se vyprazdňujeme, není nám po jídle těžko, nenafukuje se nám břicho, ani nám nevisí přes okraj kalhot apod.
Díky pružnému pánevnímu dnu se nám lépe dýchá, žije, netrápíme se emočními výkyvy nálad, nebo se výrazně zmírní, cítíme se plni energie a síly.
Záda se prodlouží, napřímí, svaly trupu se mají do čeho opřít a jednoduše je nám lépe.
Pokud se vám zdá, že jste každý rok na lékařské prohlídce menší a menší, pojďte skrze pánev a její napřímení povyrůst do své původní výšky. :) Díky tomu získají vaše meziobratlové ploténky prostor, protože se obratle od sebe oddálí a vy máte pocit, jakoby vám někdo vdechl nový život a to ještě nemluvím o energii, která ve vašem životě mnohonásobně naroste a vy zase pocítíte chuť být aktivní a něco tvořit.
Opticky začnete vypadat štíhleji, protože se napřímíte, pas se zúží, povyrostete a břicho se lépe zapojí při běžných denních činnostech a aktivitách.
Pánevní dno se tedy vyplatí cvičit vždy. A já se na to s vámi už moc těším 28.9. a 29.9.2024 v Újezdu u Brna od 9.-17.hod.
Udělejte si čas na své pánevní dno a ono vám to vrátí nejen teď, ale po zbytek života, budete z těchto dvou společných dnů, těžit pánevní zlato. (A nebudou to hemeroidy:) Protože i ty se leknou a zmizí, protože budete ve spojení se svým pánevním dnem. Zlepší se vaše fyzička i vaše fyzické, emoční zdraví a navýší se vaše energie.
Skvělé taky před i po operacích pánve, břicha, zad, apod. Nebo pro ženy, kterým nejde otěhotnět přirozenou cestou či jsou po porodu.
Těším se, až si společně zacvičíme. Ráda bych vám předala lásku k pánvi.
Mgr. Alena Orvos, Vaše fyzioterapeutka
Miluji lidské tělo, jeho obdivuhodnou schopnost regenerace i jeho vnímavost a propojenost s našimi pocity.
Prostřednictvím fyzioterapie, kineziologie a vedení sebe-rozvojových seminářů pomáhám lidem pochopit svá omezení, své nemoci, bolesti a žít tak šťastný a zdravý život." Toužíte se o mně dozvědět víc? Klikněte tady.>>